
Exair® High Lift Reversible Drum Vac System, 1/4" Inlet, 110 Gallon Capacity
Exair's® compressed air operated 110 Gallon High Lift Reversible Drum Vac™ System attaches quickly to any closed head, steel, 110 gallon drum. Able to lift liquids up to 15 feet and fill a 55 gallon drum in less than 85 seconds then, with the simple turn of a knob, the same stainless steel pump quickly empties the drum. The High Lift Reversible Drum Vac has the extra power you need to move liquids from below grade work areas, sumps or tanks up to 15 feet! (drum not included, see Premium version if you need a drum).
Warning: Do not use with any material that has a low flash point or with flammable liquids such as fuel oil, alcohol, mineral spirits, gasoline or kerosene.
Features:
Weights & Dimensions
| Water Lift | 180 in |
| Hose Diameter | 1-1/2 in |
| Hose Length | 20 ft |
| Inlet Size | 1/4 in |
Product Details
| Type | Wet Vacuum |
| CFM | 43 CFM |
| Type of Power | Compressed Air |
| Color | Blue/Silver/Black |
| Air Consumption | 43 CFM |
| Style | High Lift Reversible |
| Capacity | 110 gal |
| Material | Stainless Steel |
| Package Quantity | 1 |
| Min Compressor Size | 11 HP |
| Manufacturers Part Number | 6195-110 |
| Decibels | 83 |
| Brand | Exair |
Compliance & Certifications
| Certifications | CE, OSHA |
MPN #: 6195-110 Model #: B3220675
Choose options




