











Cat® C21V Stainless Steel HEPA Wet/Dry Vacuum, 21 Gallon Cap.
Weights & Dimensions
| Width | 24 in |
| Depth | 18 in |
| Height | 40 in |
| Weight | 50.7 lbs |
| Water Lift | 70 in |
| Cord Length | 50' |
| Hose Diameter | 1-1/2 in |
| Hose Length | 8-1/5 ft |
Product Details
| Assembly Required | Yes |
| Filter Type | HEPA |
| Wattage | 1400 W |
| Material | Stainless Steel/Plastic |
| Manufacturers Part Number | C21V |
| Brand | Cat |
| Type | Wet/Dry Vacuum |
| CFM | 120 CFM |
| Horsepower | 1.93 HP |
| Type of Power | Corded |
| Color | Black |
| Amperage | 12 A |
| Hertz | 60 Hz |
| Capacity | 21 gal |
| Voltage | 120 V |
| Description | HEPA Wet/Dry Vacuum |
Warranty
| Warranty | 1 yr |
Compliance & Certifications
| Certifications | ETL, cETL |
Choose options












Cat® C21V Stainless Steel HEPA Wet/Dry Vacuum, 21 Gallon Cap.
Sale price$1,509.00



