




















EDIC FloodBuster Flood Pumper
Weights & Dimensions
| Length | 29 in |
| Width | 21 in |
| Height | 31-1/2 in |
| Weight | 101 lbs |
| Water Lift | 158 in |
| Cord Length | 25' |
| Hose Diameter | 1-1/2 in |
| Hose Length | 25 ft |
Product Details
| Filter Type | Filterless |
| Gallons per Minute | 50 gal/min |
| Wattage | 2160 W |
| Material | Polyethylene |
| Manufacturers Part Number | FB50 |
| Brand | EDIC |
| Type | Flood Pump Machine |
| CFM | 110 CFM |
| Stages | 3 |
| Type of Power | Corded |
| Vacuum Motor | 3-Stage |
| Color | Blue |
| Amperage | 18 A |
| Capacity | 1 min per 50 gal |
| Voltage | 120 V |
| Includes | Dump Hose; Vac Hose and Wand; Floor Tool; 25' Detachable Power Cord |
| Description | FloodBuster Flood Pumper |
Warranty
| Warranty | 5 Parts & Labor, Lifetime on Body |
MPN #: FB50 Model #: B2305416
Choose options





















EDIC FloodBuster Flood Pumper
Sale price$8,409.00



