




Guardair® PowerQUAD™ PulseAir Dust Extractor Kit with 2" Inlet, 20 Gallon Capacity
Weights & Dimensions
| Length | 24 |
| Width | 37-3/4 in |
| Height | 48-1/2 in |
| Weight | 82 lbs |
| Water Lift | 126 - 251 in |
| Inlet Size | 1/2 in |
| Hose Diameter | 2 in |
| Hose Length | 10 ft |
Product Details
| Filter Type | HEPA |
| Air Consumption | 20 - 60 CFM |
| Filtration | 0.3 microns @ minimum of 99.97% efficiency |
| Material | Steel |
| Manufacturers Part Number | PQ20C200NEDPAD |
| Brand | Guardair Corporation |
| Type | Wet/Dry HEPA Vacuum |
| CFM | 20 - 60 CFM |
| Type of Power | Pneumatic |
| Color | Black |
| Style | Multi Stage Pneumatic Vacuum Unit |
| Capacity | 20 gal |
| Package Quantity | 1 |
| Vacuum Flow | 92 - 129 |
| Description | 20 Gallon PulseAir Dust Extractor Kit |
| Min Compressor Size | 4 - 12 HP |
| Decibels | 82 - 85 |
Compliance & Certifications
| Certifications | OSHA |
MPN #: PQ20C200NEDPAD Model #: B3169129
Choose options



