





Guardair® PowerQUAD™ PulseAir Vacuum Kit with 1-1/2" Inlet, 30 Gallon Capacity
Weights & Dimensions
| Length | 24 |
| Width | 24 in |
| Height | 48-1/2 in |
| Weight | 86 lbs |
| Water Lift | 122 - 250 in |
| Inlet Size | 1/2 in |
| Hose Diameter | 1-1/2 in |
| Hose Length | 10 ft |
Product Details
| Filter Type | HEPA |
| Air Consumption | 20 - 60 CFM |
| Filtration | 0.3 microns @ minimum of 99.97% efficiency |
| Material | Steel |
| Manufacturers Part Number | PQ30C150NEDPA |
| Brand | Guardair Corporation |
| Type | Wet/Dry HEPA Vacuum |
| CFM | 20 - 60 CFM |
| Type of Power | Pneumatic |
| Color | Black |
| Style | Multi Stage Pneumatic Vacuum Unit |
| Capacity | 30 gal |
| Package Quantity | 1 |
| Vacuum Flow | 110 - 149 |
| Description | 30 Gallon PulseAir Vacuum Kit |
| Min Compressor Size | 4 - 12 HP |
| Decibels | 85 - 88 |
Compliance & Certifications
| Certifications | OSHA |
MPN #: PQ30C150NEDPA Model #: B3169134
Choose options



