
Exair® Deluxe High Lift Reversible Drum Vac System, 1/4" Inlet, 30 Gallon Capacity
Exair's® Deluxe High Lift 30 Gallon Reversible Drum Vac System includes features that make the High Lift Reversible Drum easier to use for everyday tasks. The High Lift Reversible Drum Vac attaches quickly to any closed head 30 gallon steel drum. Its high powered vacuum is able to lift liquids up to 15 feet and fill a 30 gallon drum in less than 85 seconds then, with the simple turn of a knob, the same stainless steel pump quickly empties the drum. The High Lift Reversible Drum Vac has the extra power you need to move liquids from below grade work areas, sumps or tanks up to 15 feet! (drum not included, see Premium version if you need a drum)
Applications:
Weights & Dimensions
| Water Lift | 180 in |
| Hose Diameter | 1-1/2 in |
| Hose Length | 20 ft |
| Inlet Size | 1/4 in |
Product Details
| Type | Wet Vacuum |
| CFM | 43 CFM |
| Type of Power | Compressed Air |
| Color | Blue/Silver/Black |
| Air Consumption | 43 CFM |
| Style | Deluxe High Lift Reversible |
| Capacity | 30 gal |
| Material | Stainless Steel |
| Package Quantity | 1 |
| Min Compressor Size | 11 HP |
| Manufacturers Part Number | 6295-30 |
| Decibels | 83 |
| Brand | Exair |
Compliance & Certifications
| Certifications | CE, OSHA |
MPN #: 6295-30 Model #: B3221031
Choose options



